sâmbătă, 28 februarie 2015

Viata e plina de fumusețe - trăiește-o!

 Viața trebuie trăită așa cum este! Și cu bune și cu rele... Prețuind fiecare clipă pe care o avem și mulțumind totdeauna pentru toate lui Dumnezeu. Când spunem viaţă, afirmăm toate elementele şi însuşirile existenţei, adică: realitate, echilibru şi armonie; raţiune, libertate şi creaţie. Fiinţa noastră trebuie să se aplece asupra vieţii. 
Viaţa este taină nepătrunsă. De aceea, ea nu se analizează, nu se exprimă în vorbe, ci se trăieşte pur şi simplu. Acela care trăieşte cu adevărat ştie ce este viaţa. O viață fară Dumnezeu este anostă și adesea insuportabilă.
Credința în Dumnezeu și recunoașterea iubirii Lui față de om dau sens vieții umane. Viața cea adevărta își are obârșia în izvorul vieții, în Dumnezeu. Cel ce se rupe de Dumnezeu este în esență mort, chiar de pare viu.
Viața reală se află dincolo de stricăciune și moarte. Omul este stricăcios și muritor, pe când Dumnezeu nestricăcios și fără de moarte.
   
Bucură-te de viața pe care o ai pentru că ți-a dat-o Dumnezeu fără să o ceri și ți se va lua fără să fii întrebat!
  

 

joi, 26 februarie 2015

Prieteni puțini dar buni

Iubește-i pe toți dar fă-ți prieteni puțini, în zilele noastre doar în Dumnezeu poți să-ți pui nădejdea și încrederea, numai El te poate păzi, El nu o să te lase niciodată singur. Alege-ți prietenii din rândul celor cu frică de Dumnezeu, evlavioși, nu oricui poți să spui tainele tale, un prieten adevărat o să te înțeleagă și o să-ți fie sprijin, un prieten fals o să profite de încrederea ta ca să te rănească. Nu trebuie să ai mulți prieteni, dar ei trebuie să fie nenumărați. 

Nu te întrista când cineva ţi se împotriveşte ori se ridiã asupra ta; cel care astãzi este cu tine, mâine se poate ridica împotriva ta, aşa sunt oamenii, schimbãtori precum vântul. Dar tu pune-ţi nãdejdea în Dumnezeu, El va rãspunde în locul tãu fãcând ce este mai bine pentru tine. 
Domnul Iisus Hristos a fost batjocorit de oameni în lumea aceasta fiind pãrãsit în mijlocul celor mai grele chinuri. El a fost chinuit şi batjocorit pentru ca omul sã fie rãscumpãrat din pãcatul neascultãrii. El a avut duşmani şi oameni care îi doreau rãul, tu ai vrea sã ai numai prieteni şi binefãcãtori? Cum vrei sã primeşti cununa îndelungii rãbdãri dacã nu ai ieşit biruitor din toate încercãrile?

Sã nu pui niciodatã preţ nici pe prieteni şi nici pe duşmani, în tot ceea ce faci trebuie sã ai grijã ca Dumnezeu sã rãmânã în preajma ta; pãstreazã-ţi cugetul curat şi El te va apãra pretutindeni cãci rãutatea omeneascã nu poate sã vateme pe cel care crede în Domnul. Dacã te vei obişnui sã taci şi sã rabzi, Dumnezeu va fi lângã tine, deci lasã-te în voia Lui şi vei primi ajutor dându-te pildã de smerenie tuturor.

Trebuie să fii pașnic și să împaci pe toată lumea.  Omul care este paşnic este mai de folos decât cel care este învãţat. Omul care este rãu la suflet lasã calea bunã mergând cãtre rãu fiindcã iubeşte nelegiuirea mai mult. Omul care este paşnic şi curat vede numai drumul cel bun, cãci având pace lãuntricã va urma numai calea binelui.

luni, 23 februarie 2015

Nu putem gusta din bucuriile raiului, fără a sorbi din cupa amară a încercărilor.

Tot ceea ce vine de la Dumnezeu vine în ajutorul nostru. Cu fiecare necaz, tristețe, eșec sau lacrimă vărsată El se apropie mai mult de noi. Noi, oamenii suntem asemenea oțelului, care pentru lua forma dorită este trecut prin foc, lovit puternic cu ciocanul și băgat în apă rece ca să fie puternic și rezistent. Atunci când suntem loviți de ciocanul vieții trebuie să ne rugăm cu credință lui Dumnezeu să nu ne lase până când nu vom reuși să luăm forma pe care o așteaptă de la noi. Să nu ne arunce la grămada de fier vechi a sufletelor.

Dumnezeu ne trece prin focul suferinței pentru a ne purifica sufletului. Totul face parte din procesul de catharsis. Dacă nu am trece prin durere nu am ști să prețuim bucuria. Dacă nu am avea eșecuri nu am ști să ne bucurăm de împliniri. Dacă nu ar fi și nori în viața noastră nu am ști să apreciem razele soarelui. Necazurile ne fac mai puternici, ne ridică la un nivel mai înalt. Lacrimile ne curăță sufletul, ne ajută să vedem mai bine. Doar așa reușim să vedem ce este cu adevărat important în această lume, ce este bine pentru noi. Încercările fac parte din constituția fiecăruia dintre noi. Bucuriile și necazurile se împletesc. Nu putem gusta din bucuriile raiului, fără a sorbi din cupa amară a încercărilor.

Drumul sau calea spre desăvârșire trece în mod obligatoriu prin proba ispitelor, a încercărilor sau necazurilor fără de voie, a suferințelor trupești și sufletești. 
În astfel de momente trebuie să ne întrebăm ce vrea Dumnezeu să ne spună? Ce trebuie să învățăm din acea experiență? Unde am greșit? Ce simțim? Ce avem de iertat, de iubit?  Ce vrea Dumnezeu de la noi?

Suferințele care sunt înțelese și purtate duhovnicește, cu speranță în ajutorul lui Dumnezeu și cu smerenie se transformă în izvorul unor bucurii îanlte și mântuitoare. După cum și bucuriile prezente, dacă nu sunt trăite în profunzimea lor și curat, vor deveni cauza suferințelor și durerilor viitoare.






duminică, 22 februarie 2015

Împrăștiați dragostea peste tot

Împrăștiați dragostea peste tot pe unde mergeți. Începeți cu familia voastră, cu copiii, cu soția sau soțul, cu părinții și frații voștri. Răspândiți dragostea în jurul vostru și nu lăsaţi pe nimeni să plece de la voi fără să se simtă mai fericiți. Un om valorează atât cât iubește. Fiți expresia vie a bunătății lui Dumnezeu, bunătate pe chipul vostru, bunătate în ochii voștri, bunătate în zâmbetul vostru, bunătate în inima voastră, bunătate în vorba voastră, bunătate în primirea caldă, bunătate în tot ceea ce faceți. Fiți buni chiar și cu vrășmașii voștri. Iertați-i. Sufletele vostre, dar și ale celor pe care îi iertați se vor simți ușurate. Cea mai mare minune este să iubești pe toată lumea. Nu întoarceți spatele nimănui. Nimeni nu este atât de rău încât să nu merite iubirea voastră. Toți oamenii au ceva bun în ei, trebuie doar descoperit. Cunoaște-i povestea și o să înțelegi. Tot ce există este bun și orice cădere aduce ceva folositor la lumină. Toate lucrurile din lume sunt bune, întrebuințarea lor uneori este greșită. În ochii voștri este soare când iubești. În sufletul celor care nu iubesc este beznă. Nu vă lăsați dominați de prejudecăți și concepții.  Fiți îngăduitori,rușinea și critica nu schimbă niciodată o persoană. Lumea are nevoie de dragoste. Renunțați la orgolii care nu duc la nimic bun, trăiți în liniște. Fiți în pace cu voi și veți obține pace cu toți ceilalți. 

Dumnezeu ne-a creeat pentru a fi fericiții și pentru a se întâlni cu noi într-o poveste de iubire. Iar ca să ajungi la fericire nu ai nevoie de hartă, ci de prezență, de tine.
Căutați simplitatea în tot ceea ce faceți, simplitatea este condiția principală a frumuseții morale, este esența sublimului. Fiți recunoscătorori pentru tot ceea ce aveți și nu uitați să împărțiți și cu ceilalți, unde dai Dumnezeu înmulțește.  

Trăiți adevărul, bucuria și iubirea.

sâmbătă, 21 februarie 2015

Iubirea cel mai nobil sentiment

Este un sentiment deosebit să știi că ești iubit. Dar cel mai puternic sentiment și trăirea cea mai profundă o simți atunci când iubiești. Până la urmă poți să fii și cel mai iubit dintre pământeni dacă tu ai sufletul paralizat și plin de neghină, ne fiind capabil să ofere iubire și să o răsplătească, nu o să fii fericit niciodată. Să iubești și să fii iubit, este cel mai frumos lucru care ni se poate întâmpla. Să-ți găsești sufletul pereche. Un suflet pereche este unul care te înţelege ca nimeni altul, te iubeşte ca nimeni altcineva, va fi mereu alături de tine, indiferent ce s-ar întâmpla. Două suflete care atunci când se întâlnesc formează doar unul. Şi din acel moment depind pentru totdeauna unul de celălalt. Dacă prin călătoria lor prin această lume o jumătate ar ajunge să se separe de cealaltă, să rupă jurământul care le leagă, cele două suflete s-ar stinge de îndată. Unul nu-şi poate continua călătoria fără celălalt.
Chiar dacă se spune că nimic nu durează la nesfărșit, cred cu tărie că pentru cei care se iubesc, iubirea continuă și după ce ei părăsesc această lume.
 
Iubirea are un gust minunat, ca să o primești trebuie să o oferi.

Si nu uita, țelul iubirii nu este să obţii ceea ce doreşti, ci să faci ceva spre binele celui pe care îl iubeşti.

Visele trăite în doi alcătuiesc cele mai frumoase amintiri! 


Unii sunt atât de săraci încât nu au nimic decât bani


miercuri, 18 februarie 2015

Primește totul ca pe o binecuvântare

Fiecare zi trebuie privită ca pe un dar. Orice zi este importantă. Orice faptă,  loc, moment, fiinţă contează. Fiecare moment pe care îl petrecem pe această Cale trebuie să fie primit cu încredere, recunoștință și bună dispoziție. Toate momentele vieții sunt unice. Nu trebuie să privim în urmă, este important ce va fi, nu ce a fost!

Cu fiecare emoție, gest, zâmbet reușim să ne apropiem mai mult de cei de lângă noi. Naturalețea și gingășia oamenilor este dată de sufletele lor. Acolo unde curge lacrimi izvorăște viața. Nicio faptă nu rămâne ne răsplătită. Tot răul pe care îl facem se întoarce împotriva noastră. Cei care stârnesc furtuni nu au de ce să se supere că plouă. 
Trebuie să avem proprietatea cuvintelor atunci când le scoatem din gură, vorbele care nu au parfumul inimii nu ating sufletele. Nu trebuie să așteptăm prea multe de la ceilalți, așteptările ne istovesc liniștea.

Buna dispoziție și umorul ne fac să mai ieșim din supărările de orice fel, numai iubirea ne apropie de Dumnezeu. Iubirea dă poftă vieții, oferă calitate, este bucuria supremă. Cei lipsiți de iubire rătăcesc prin această lume. Fiecare om are povestea lui. Să fim binevoitori cu toți, mereu!

Amintirile sunt cele care dăinuiesc, sunt popasuri binecuvântate pentru veșnicie. Cele mai frumoase locuri din lumea aceasta sunt gândurile, inimile, brațele, rugăciunile, privirile și sentimentele cuiva.
Să ne uităm în trecut fără regrete, fără judecată, fără să ne blocăm într-o poveste.

Să luăm putere din lumină, nu din întuneric! Să depășim orice frică. Frica ucide iubirea, alungă liniştea, naşte dezamăgiri și eșecuri. Nu poți să urăști toți trandafirii doar pentru că te-ai înțepat într-unul, nu poți să renunți la visele tale doar pentru că celălalt nu s-a împlinit.

Ai credință! Iubește! Bucură-te! Zâmbește! Radiază!

marți, 17 februarie 2015

Forța cea mai puternică este iubirea

Viața se schimbă zi de zi. Greșelile noastre ne pot schimba. Greșelile altora ne pot impresiona. 
Fiecare zi din viaţa noastră are o poveste, o lecţie. Totul se întâmplă cu un scop. Tot ce primim vine de la Dumnezeu.
Fiecare pas pe care îl facem, fie că este sau nu în direcția bună, ne aduce mai aproape de țelul nostru, de ceea ce trebuie să fim. Devenim mai puternici, mai dezinvolți în fața vieții, mai pregătiți în fața încercărilor. Învățăm să iubim. Învățăm ce este prietenia. Învățăm ce este răbdarea. Învățăm să fim mai buni, mai înțelegători. Suntem aidoma spicelor de grâu, aflate în bătaia vântului, înclinate de greutăți când într-o parte când în cealaltă.  
Tot ceea ce contează este să reziști, să te revitalizezi, să te înalți puternic și fară teamă în fața vieții și să te lași mângâiat de bucurii în același mod în care te lași înclinat de tristeți și clipe grele.


Nu te lasa doborât, smuls din rădacini și purtat departe de tot ceea ce ești și reprezinți.

luni, 16 februarie 2015

Ne stă în putere

Ne stă în putere să aducem un gram de fericire în viețile celor din jurul nostru, să le oferim zâmbete sincere și gânduri plăcute.
Ne stă în putere să ne facem plăcuți, iar simplitate este întotdeauna cea mai bună cale.
Ne stă în putere să renunțăm la orgoliu și să lăsăm de la noi în relația cu ceilalți. 
Ne stă în putere să trecem peste anumite momente, să ne purtăm ca adevărați prieteni și nu ca un om care vede și judecă tot.
Ne stă în putere să fim prieteni cu toți cei care intră în viața noastră și să le întindem o mână de ajutor în clipele grele.
Ne stă în putere să oferim mereu un sfat înțelept, o vorbă de încurajare, o mângâiere, un gest de generozitate, o îmbrățișare.
Ne stă în putere să ascultăm oamenii, să le înțelegem poveștile, să le oferim o mână caldă.
Ne stă în putere șă iertăm, să ne purtăm frumos.
Ne stă în putere să  semănăm iubire în inimile sterpe.
Ne stă în putere să răspândim bunătate, iubire, gânduri, sentimente și emoții pozitive.
Ne stă în putere să lăsăm în urmă frica, care ne slăbește trupul, ne îmbolnăvește spiritul, ne micșorează ambițiile și dorințele.
Ne stă în putere să găsim pacea în cele mai înverșunate furtuni din viață. 
Ne stă în putere să ne deschidem larg porțile sufletului și să ne lăsăm curpinși de iubire și credință.
Ne stă în putere să transformăm această lume într-un colț de Rai, plin de frumos.
Ne stă în putere să transformăm orice încercare sau piedică într-o binecuvântare. 

Trebuie doar să-L primim pe Dumnezeu în viața și inima noastră.
 
Ce mai așteptăm?  
 
Haideți să ne purtăm sufletele la vedere și să ne lăsăm conduși de lumina extraordinară ce izvorăște din adâncul lor.
 

  
 

duminică, 15 februarie 2015

Fii tu

Îndrăznește să iubești.
Îndrăznește să fii bun.
Îndrăznește să speri.
Îndrăznește să ierți.
Îndrăznește să visezi.
Îndrăznește să crezi.
Îndrăznește să-ți depășești limitele.
Îndrăznește să te debarasezi de lucrurile negative.
Îndrăznește să privești viața cu onestitate, simplitate, modestie.
Îndrăznește să nu te mulțumești cu mai puțin decât meriți și nu-ți pierde niciodată încrederea și zâmbetul.  
 
Iubește fără teama că vei suferi, dăruiește celor din jurul tău tot ce ai mai bun, nu face nimic cu jumătate de măsură, nu te pierde în lucruri care nu duc la nimic buni, nu te mânia pe Dumnezeu, nu întoarce spatele celor aflați în nevoi. 
Răsplătește adevărul, curajul, omenia, compasiunea, iubirea și generozitatea.
Păstrează-ți calmul iubirea și pozitivismul și sufletul se va sincroniza cu mintea.
Nu-ți pierde credința, primește totul ca pe o lecție și nu-ți pierde niciodată speranța în ziua de mâine, în tine sau în persoanele dragi. 
Bucură-te întotdeauna de o zi nouă, de soarele dimineții, de gingășia și perfecțiunea prezentului, de dragoste, de ploaia căzută din cer într-o zi senină, de curcubeu, de zâmbete, de fericire, de lucrurile și oamenii pe care îi ai alături. Aceasta este cheia care deschide ușa către fericire și împlinire sufletească.

 

 

vineri, 13 februarie 2015

Este atât de ușor


Este atât de ușor să ne lăsăm îndrumați de Dumnezeu în viață.
Este atât de ușor să păstrăm în viața noastră oameni buni, frumoși generoși.
Este atât de ușor să iubim, să ne deschidem sufletul, să oferim tot ce avem mai bun din noi.
Este atât de ușor să iertăm, să lăsăm trecutul în urmă, să ne eliberăm.
Este atât de ușor să fim fericiți, să zâmbim, să ne bucurăm de viață.
Este atât de ușor să petrecem mai timpul alături de persoanele pe care le iubim.
Este atât de ușor să facem binele, să ajutăm, să fim altruiști, să ne pese de cei din jur.
Este atât de ușor să spunem o vorbă bună, să întindem o mâna de ajutor.
Este atât de ușor să aducem lumină în sufletul celor lipsiți de ea.
Este atât de ușor să uităm pentru moment de noi și să ne gândim la semenii noștri.
Este atât de ușor să fim mai responsabili, să ne pese de tot ce ne înconjoară.
Este atât de ușor să dăm culoare lumii în care trăim, să o îmbunătățim prin calitatea vieților noastre.
Este atât de ușor să transformăm această lume într-un colț de Rai plin de frumusețe. 
Este atât de ușor să nu mai judecăm, să nu acuzăm, să fim înțelegători.
Este atât de ușor să  semănănăm speranță în sufletul celor care sunt lipsiți de ea. 
Este atât de ușor să fim recunoscători lui Dumnezeu pentru tot ce avem.  
Este atât de ușor să fim plăcuți lui Dumnezeu. 
Este atât de ușor să visăm și să credem în puterea viselor noastre de a depăși limitele minții.

Este atât de ușor....

Și totuși ce ne reține să facem toate aceste lucruri?
 

miercuri, 11 februarie 2015

Iubesc...

Iubesc oamenii simpli, care nu epatează. Iubesc oamenii care emană iubire și căldură. Iubesc oamenii sensibili. Iubesc oamenii care cred în valorile umane și le păstrează în sufletul și viața lor. Iubesc oamenii naturali. Iubesc oamenii care zâmbesc fără motiv. Iubesc oamenii care știu ce-și doresc de la viață și știu cum să o abordeze, cu credință, încredere și sinceritate. Iubesc oamenii inimoși, imperfecți, surprinzători, eleganți, îndrăgostiți, melancolici, inteligenți, sclipitori, blânzi, calmi, veseli. Îi iubesc pentru că mereu îmi oferă o lecție de viață. Îi iubesc pentru că îmi umplu gândurile și viața cu iubire, căldură, simpatie și armonie.  Îi iubesc pentru că reușesc să mă facă să zâmbesc. Îi iubesc pentru că reușesc să-mi aducă o rază de soare și în cele mai înnorate zile. Îi iubesc pentru că reușesc să-mi ofere o perspectivă minunată asupra lucrurilor care îmi ghidează pașii în viață. Îi iubesc pentru sentimentul cald și profund pe care îl emană și cu care rămân în suflet după ce îi cunosc.
 Oameni speciali care fără să bată, fără să insiste intră în sufletul meu și creează minuni.
 Acești oameni pot fi întâlniți pretutindeni, pe stradă, la biserică, la serviciu, la școală, pe mijloacele de transport, în parc, pe internet. Inima mea este mereu larg deschisă spre ei.



Dacă nu ar fi iubirea m-aș teme de viață


marți, 10 februarie 2015

Să fii plăcut lui Dumnezeu

Să iubești. Să ierți. Să crezi. Să simți. Să dăruiești. Să visezi. Să speri. Să fii fericit. Să trăiești.  Să fii tu. Să nu te încrezi în alteva decât în Dumnezeu.  Să te comporți întotdeauna cu cinste, cu generozitate și umilință. Să nu pierzi din vedere lucrurile mărunte care te fac să treci surâzând prin viață. Să nu pierzi curajul. Să privești dincolo de un chip frumos, dincolo de un zâmbet, de învelișul exterior și vei vedea adevărata frumusețe, profunzimea sufletului unui om. Să respecți. Să nu condamni. Să fii înțelegător. Să fii acolo unde este nevoie de tine. Să înveți din toate câte puțin. Să nu-ți pierzi credința indiferent pe ce căi te poartă viața. Să fii bun. Să-ți păstrezi strălucirea din suflet. Să fii demn. Să fii onest, un om special care-ți mângâie sufletul când stă alături de tine.  Să îți păstrezi încrederea în tine. Să fii plăcut lui Dumnezeu.


luni, 9 februarie 2015

Primește-L pe Dumnezeu în viața ta

Ia-le pe toate așa cum vin și lasă-te în grija lui Dumnezeu. Permite-I să-ți ușureze povara și greutățile ce apasă pe sufletul și umerii tăi. Lasă-L pe El să îndepărteze de la tine toate suferințele și necazurile. Acceptă-i iubirea și grija. Dăruiește-i în schimb sufletul, timpul și mintea ta. Fii copilul lui iubitor și
nu te îndoi de puterea Lui.Chiar și în cel mai negru întuneric El te va găsi. Strigă-l și va fi acolo! El va ști cum să-ți umple golul din suflet și să te întărească. Nu-ți fie frică să recunoști că ai ajuns la capătul puterilor. Nu lăsa să te cuprindă singurătatea și neîncrederea. Nu te ascunde de Adevăr. El îți va veni în ajutor ori de câte ori îl vei chema. Chiar și atunci când vei fi la un pas de a te prăbuși. Ai încredere în El. Și pășește cu încredere în Lumină.