Ne stă în putere să aducem un gram de fericire în viețile celor din jurul nostru, să le oferim zâmbete sincere și gânduri plăcute.
Ne stă în putere să ne facem plăcuți, iar simplitate este întotdeauna cea mai bună cale.
Ne stă în putere să renunțăm la orgoliu și să lăsăm de la noi în relația cu ceilalți.
Ne stă în putere să trecem peste anumite momente, să ne purtăm ca adevărați prieteni și nu ca un om care vede și judecă tot.
Ne stă în putere să fim prieteni cu toți cei care intră în viața noastră și să le întindem o mână de ajutor în clipele grele.
Ne stă în putere să oferim mereu un sfat înțelept, o vorbă de încurajare, o mângâiere, un gest de generozitate, o îmbrățișare.
Ne stă în putere să ascultăm oamenii, să le înțelegem poveștile, să le oferim o mână caldă.
Ne stă în putere șă iertăm, să ne purtăm frumos.
Ne stă în putere să semănăm iubire în inimile sterpe.
Ne stă în putere să răspândim bunătate, iubire, gânduri, sentimente și emoții pozitive.
Ne stă în putere să lăsăm în urmă frica, care ne slăbește trupul, ne îmbolnăvește spiritul, ne micșorează ambițiile și dorințele.
Ne stă în putere să găsim pacea în cele mai înverșunate furtuni din viață.
Ne stă în putere să ne deschidem larg porțile sufletului și să ne lăsăm curpinși de iubire și credință.
Ne stă în putere să transformăm această lume într-un colț de Rai, plin de frumos.
Ne stă în putere să transformăm orice încercare sau piedică într-o binecuvântare.
Trebuie doar să-L primim pe Dumnezeu în viața și inima noastră.
Ce mai așteptăm?
Haideți să ne purtăm sufletele la vedere și să ne lăsăm conduși de lumina extraordinară ce izvorăște din adâncul lor.
luni, 16 februarie 2015
duminică, 15 februarie 2015
Fii tu
Îndrăznește să iubești.
Îndrăznește să fii bun.
Îndrăznește să speri.
Îndrăznește să ierți.
Îndrăznește să visezi.
Îndrăznește să crezi.
Îndrăznește să-ți depășești limitele.
Îndrăznește să te debarasezi de lucrurile negative.
Îndrăznește să privești viața cu onestitate, simplitate, modestie.
Îndrăznește să nu te mulțumești cu mai puțin decât meriți și nu-ți pierde niciodată încrederea și zâmbetul.
Iubește fără teama că vei suferi, dăruiește celor din jurul tău tot ce ai mai bun, nu face nimic cu jumătate de măsură, nu te pierde în lucruri care nu duc la nimic buni, nu te mânia pe Dumnezeu, nu întoarce spatele celor aflați în nevoi.
Răsplătește adevărul, curajul, omenia, compasiunea, iubirea și generozitatea.
Păstrează-ți calmul iubirea și pozitivismul și sufletul se va sincroniza cu mintea.
Nu-ți pierde credința, primește totul ca pe o lecție și nu-ți pierde niciodată speranța în ziua de mâine, în tine sau în persoanele dragi.
Bucură-te întotdeauna de o zi nouă, de soarele dimineții, de gingășia și perfecțiunea prezentului, de dragoste, de ploaia căzută din cer într-o zi senină, de curcubeu, de zâmbete, de fericire, de lucrurile și oamenii pe care îi ai alături. Aceasta este cheia care deschide ușa către fericire și împlinire sufletească.
Îndrăznește să fii bun.
Îndrăznește să speri.
Îndrăznește să ierți.
Îndrăznește să visezi.
Îndrăznește să crezi.
Îndrăznește să-ți depășești limitele.
Îndrăznește să te debarasezi de lucrurile negative.
Îndrăznește să privești viața cu onestitate, simplitate, modestie.
Îndrăznește să nu te mulțumești cu mai puțin decât meriți și nu-ți pierde niciodată încrederea și zâmbetul.
Iubește fără teama că vei suferi, dăruiește celor din jurul tău tot ce ai mai bun, nu face nimic cu jumătate de măsură, nu te pierde în lucruri care nu duc la nimic buni, nu te mânia pe Dumnezeu, nu întoarce spatele celor aflați în nevoi.
Răsplătește adevărul, curajul, omenia, compasiunea, iubirea și generozitatea.
Păstrează-ți calmul iubirea și pozitivismul și sufletul se va sincroniza cu mintea.
Nu-ți pierde credința, primește totul ca pe o lecție și nu-ți pierde niciodată speranța în ziua de mâine, în tine sau în persoanele dragi.
Bucură-te întotdeauna de o zi nouă, de soarele dimineții, de gingășia și perfecțiunea prezentului, de dragoste, de ploaia căzută din cer într-o zi senină, de curcubeu, de zâmbete, de fericire, de lucrurile și oamenii pe care îi ai alături. Aceasta este cheia care deschide ușa către fericire și împlinire sufletească.
vineri, 13 februarie 2015
Este atât de ușor
Este atât de ușor să ne lăsăm îndrumați de Dumnezeu în viață.
Este atât de ușor să păstrăm în viața noastră oameni buni, frumoși generoși.
Este atât de ușor să iubim, să ne deschidem sufletul, să oferim tot ce avem mai bun din noi.
Este atât de ușor să iertăm, să lăsăm trecutul în urmă, să ne eliberăm.
Este atât de ușor să fim fericiți, să zâmbim, să ne bucurăm de viață.
Este atât de ușor să petrecem mai timpul alături de persoanele pe care le iubim.
Este atât de ușor să facem binele, să ajutăm, să fim altruiști, să ne pese de cei din jur.
Este atât de ușor să spunem o vorbă bună, să întindem o mâna de ajutor.
Este atât de ușor să aducem lumină în sufletul celor lipsiți de ea.
Este atât de ușor să uităm pentru moment de noi și să ne gândim la semenii noștri.
Este atât de ușor să fim mai responsabili, să ne pese de tot ce ne înconjoară.
Este atât de ușor să dăm culoare lumii în care trăim, să o îmbunătățim prin calitatea vieților noastre.
Este atât de ușor să transformăm această lume într-un colț de Rai plin de frumusețe.
Este atât de ușor să nu mai judecăm, să nu acuzăm, să fim înțelegători.
Este atât de ușor să semănănăm speranță în sufletul celor care sunt lipsiți de ea.
Este atât de ușor să fim recunoscători lui Dumnezeu pentru tot ce avem.
Este atât de ușor să fim plăcuți lui Dumnezeu.
Este atât de ușor să visăm și să credem în puterea viselor noastre de a depăși limitele minții.
Este atât de ușor....
Și totuși ce ne reține să facem toate aceste lucruri?
miercuri, 11 februarie 2015
Iubesc...
Iubesc oamenii simpli, care nu epatează. Iubesc oamenii care emană iubire și căldură. Iubesc oamenii sensibili. Iubesc oamenii care cred în valorile umane și le păstrează în sufletul și viața lor. Iubesc oamenii naturali. Iubesc oamenii care zâmbesc fără motiv. Iubesc oamenii care știu ce-și doresc de la viață și știu cum să o abordeze, cu credință, încredere și sinceritate. Iubesc oamenii inimoși,
imperfecți, surprinzători, eleganți, îndrăgostiți, melancolici,
inteligenți, sclipitori, blânzi, calmi, veseli. Îi iubesc pentru că mereu îmi oferă o lecție de viață. Îi iubesc pentru că îmi umplu gândurile și viața cu iubire, căldură, simpatie și armonie. Îi iubesc pentru că reușesc să mă facă să zâmbesc. Îi iubesc pentru că reușesc să-mi aducă o rază de soare și în cele mai înnorate zile. Îi iubesc pentru că reușesc să-mi ofere o perspectivă minunată asupra lucrurilor care îmi ghidează pașii în viață. Îi iubesc pentru sentimentul cald și profund pe care îl emană și cu care rămân în suflet după ce îi cunosc.
Oameni speciali care fără să bată, fără să insiste intră în sufletul meu și creează minuni.
Acești oameni pot fi întâlniți pretutindeni, pe stradă, la biserică, la serviciu, la școală, pe mijloacele de transport, în parc, pe internet. Inima mea este mereu larg deschisă spre ei.
Oameni speciali care fără să bată, fără să insiste intră în sufletul meu și creează minuni.
Acești oameni pot fi întâlniți pretutindeni, pe stradă, la biserică, la serviciu, la școală, pe mijloacele de transport, în parc, pe internet. Inima mea este mereu larg deschisă spre ei.
marți, 10 februarie 2015
Să fii plăcut lui Dumnezeu
Să iubești. Să ierți. Să crezi. Să simți. Să dăruiești. Să visezi. Să speri. Să fii fericit. Să trăiești. Să fii tu. Să nu te încrezi în alteva decât în Dumnezeu. Să te comporți întotdeauna cu cinste, cu generozitate și umilință. Să nu pierzi din vedere lucrurile mărunte care te fac să treci surâzând prin viață. Să nu pierzi curajul. Să privești dincolo de un chip frumos, dincolo de un zâmbet, de învelișul exterior și vei vedea adevărata frumusețe, profunzimea sufletului unui om. Să respecți. Să nu condamni. Să fii înțelegător. Să fii acolo unde este nevoie de tine. Să înveți din toate câte puțin. Să nu-ți pierzi credința indiferent pe ce căi te poartă viața. Să fii bun. Să-ți păstrezi strălucirea din suflet. Să fii demn. Să fii onest, un om special care-ți mângâie sufletul când stă alături de tine. Să îți păstrezi încrederea în tine. Să fii plăcut lui Dumnezeu.
luni, 9 februarie 2015
Primește-L pe Dumnezeu în viața ta
Ia-le pe toate așa cum vin și lasă-te în grija lui Dumnezeu. Permite-I să-ți ușureze povara și greutățile ce apasă pe sufletul și umerii tăi. Lasă-L pe El să îndepărteze de la tine toate suferințele și necazurile. Acceptă-i iubirea și grija. Dăruiește-i în schimb sufletul, timpul și mintea ta. Fii copilul lui iubitor și nu te îndoi de puterea Lui.Chiar și în cel mai negru întuneric El te va găsi. Strigă-l și va fi acolo! El va ști cum să-ți umple golul din suflet și să te întărească. Nu-ți fie frică să recunoști că ai ajuns la capătul puterilor. Nu lăsa să te cuprindă singurătatea și neîncrederea. Nu te ascunde de Adevăr. El îți va veni în ajutor ori de câte ori îl vei chema. Chiar și atunci când vei fi la un pas de a te prăbuși. Ai încredere în El. Și pășește cu încredere în Lumină.
duminică, 8 februarie 2015
Uneori luăm aminte prea târziu la ce trebuia să facem și nu am făcut
Timpul este ireversibil. Ceea ce nu facem astăzi s-ar putea să nu mai facem niciodată. Dacă stăm liniștiți și privim lucrurile care trebuiau făcute astăzi sperând că și mâine o să fie o zi, ne înșelăm. Ziua de mâine este un mister pentru toată lumea.
Nu lăsa să treacă timpul fără să prețuiești sentimentele la adevărata lor valoare.
Nu lăsa să treacă timpul vânând iluzii, bucură-te de tot ceea ce Dumnezeu ți-a dat.
Nu lăsa să treacă timpul privind cum își trăiește cel de lângă tine viața, trăiește-o pe a ta.
Nu lăsa să treacă timpul având regrete, remușcări sau resentimente. Îndreaptă orice greșală azi.
Nu lăsa să treacă timpul fără să-ți hrănești sufletul cu dragoste, cu fapte bune, cu pace, cu frumos.
Nu lăsa să treacă timpul fără să dai tot ce e mai bun din tine. Dă tot ce poți, atât cât poți.
Nu lăsa să treacă timpul fără să semeni speranță în sufletul celor care sunt lipsiți de ea.
Nu lăsa să treacă timpul fără să fii alături de cei dragi, simpla ta prezență poate însemna pentru ei totul.
Nu lăsa să treacă timpul trăind visurile altora, urmează-ți propriile visuri.
Nu lăsa să treacă timpul fără să zâmbești. Zâmbind vei face și pe alții fericiți.
Nu lăsa să treacă timpul fără să înveți ceva. Având mintea înțeleaptă te vei înălța.
Nu lăsa să treacă timpul fără să fii recunoscător pentru toate binecuvântările date de Dumnezeu.
Nu lăsa să treacă timpul repetând greșelile făcute, învață cât poți de multe de la
fiecare încercare care te doboară, „ fură” cât poți de multe de la viață,
de la persoane care au trecut prin aceleași momente, prin aceleași
greutăți, împărtășește din experienta ta și altora, dă din ceea ce ai tu și celorlalți.
vineri, 6 februarie 2015
Am învățat...
Am învățat că am nevoie de Dumnezeu în viață și-n inimă și că orice lucru care la mine este cu neputință la El e cu putință.
Am învățat că în ciuda greutăților de care am parte, viața este frumoasă și plăcută.
Am învățat că orice s-ar întâmpla viața continuă să meargă mai departe.
Am învățat că după fiecare zi vine noaptea și după fiecare durere, mângâierea.
Am învățat că nu sunt singur și că oricând am nevoie de ajutor este suficient să știu cum și cui să-l cer.
Am învățat că iubirea este tot ce-mi trebuie ca viața să fie plină de fericire.
Am învățat că sufletul are nevoie de iertare și generozitate pentru a cunoaște împlinirea.
Am învățat că durerea mea poate fi și durerea altora și că iertarea poate șterge orice urmă de resentiment din suflet.
Am învățat că am mereu pentru ce să fiu recunoscător, am pentru ce să spun „mulțumesc”, am pentru ce să sper și să trăiesc.
Am învățat să mă
Am învățat să primesc totul ca pe o binecuvântare.
Am învățat că fiecare rază de soare este menită să ne amintească că îl avem pe Dumnezeu printre noi și că El este oricând pregătit să ne primească rugăciunile.
Am învățat că viața se manifestă doar prin iubire și prin profunzimea sentimentelor, de aceea nu mă sfiesc să iubesc, să iert, să dăruiesc.
Am învățat că timpul se scurge cu nepăsare, iar ziua de mâine nu este promisă niciunuia dintre noi.
Am învățat că momentul prezent este tot ceea ce am în această călătorie numită „viață”.
Am învățat că în ciuda greutăților de care am parte, viața este frumoasă și plăcută.
Am învățat că orice s-ar întâmpla viața continuă să meargă mai departe.
Am învățat că după fiecare zi vine noaptea și după fiecare durere, mângâierea.
Am învățat că nu sunt singur și că oricând am nevoie de ajutor este suficient să știu cum și cui să-l cer.
Am învățat că iubirea este tot ce-mi trebuie ca viața să fie plină de fericire.
Am învățat că sufletul are nevoie de iertare și generozitate pentru a cunoaște împlinirea.
Am învățat că durerea mea poate fi și durerea altora și că iertarea poate șterge orice urmă de resentiment din suflet.
Am învățat că am mereu pentru ce să fiu recunoscător, am pentru ce să spun „mulțumesc”, am pentru ce să sper și să trăiesc.
Am învățat să mă
Am învățat să primesc totul ca pe o binecuvântare.
Am învățat că fiecare rază de soare este menită să ne amintească că îl avem pe Dumnezeu printre noi și că El este oricând pregătit să ne primească rugăciunile.
Am învățat că viața se manifestă doar prin iubire și prin profunzimea sentimentelor, de aceea nu mă sfiesc să iubesc, să iert, să dăruiesc.
Am învățat că timpul se scurge cu nepăsare, iar ziua de mâine nu este promisă niciunuia dintre noi.
Am învățat că momentul prezent este tot ceea ce am în această călătorie numită „viață”.
joi, 5 februarie 2015
miercuri, 4 februarie 2015
Portretul tinerilor de azi
Egoist
și individualist, ghidat numai de propriile interese și plăceri,
tânărul crescut în fața micului ecran este incapabil să se descurce
singur în viață. În privința relației de dragoste, lucrurile stau cu
mult mai rău. Cu toate că-și cheltuiește o mare parte a tinereții cu
această problemă, nu știe mai nimic despre ce înseamnă cu adevărat
dragostea, nu știe practic să iubească pentru că nu a învățat să rabde,
să ierte, să se jertfească, să-l compătimească pe celălalt, să-i asume
neputințele și să-l sprijine. Crezând că dragostea se reduce la
povestea sentimentală încheiată cu o relație sexuală, la distracție și
plăcere, acest tânăr este permanent deziluzionat de persoana celuilalt
și de propria persoană. De fapt, aceasta este drama cea uriașă dintre
pretențiile sau drepturile pe care televiziunea l-a învățat să și le
revendice și capacitățile mentale, disponibilitățile emoționale,
afective și abilitățile practice pe care tot televiziunea i le-a
modelat.
luni, 2 februarie 2015
Lucrurile bune nu au nevoie de ambalaj frumos
Mai mereu se întâmplă să punem accent mai mult pe ambalaj decât pe conținut. Ne atrage atenția ceea ce se reflectă în ochii noștri și nu reușim să vedem dincolo de ambalaj.
Dar odată desfăcute aceste pachete observăm că ele nu conțin nimic, sunt goale pe dinăuntru.
Frumusețea sufletului, bunătatea, iubirea, nu se ascund niciodată în pachete strălucitoare, luxuriante. Ele ajung în pachetele mici în viața noastră, dar foarte rari sunt aceia care ajung să le desfacă.
Am învățat să desfac umil una câte una, fundele celor mai urâte și mai mici pachete în căutarea febrilă a sentimentelor care îmi aduc fericirea. Am învățat să caut lucrurile frumoase, oamenii frumoși, iubirea adevărată în cele mai urâte pachete, fiindcă în ele am descoperit adevăratele valori umane.
Am învățat că lucrurile frumoase întotdeauna apar la sfârșit. Prieteniile cele mai frumoase, oamenii cei mai frumoși, sunt cei care apar în viața ta în momentele cele mai urâte, în clipele cele mai grele.
Dar odată desfăcute aceste pachete observăm că ele nu conțin nimic, sunt goale pe dinăuntru.
Frumusețea sufletului, bunătatea, iubirea, nu se ascund niciodată în pachete strălucitoare, luxuriante. Ele ajung în pachetele mici în viața noastră, dar foarte rari sunt aceia care ajung să le desfacă.
Am învățat să desfac umil una câte una, fundele celor mai urâte și mai mici pachete în căutarea febrilă a sentimentelor care îmi aduc fericirea. Am învățat să caut lucrurile frumoase, oamenii frumoși, iubirea adevărată în cele mai urâte pachete, fiindcă în ele am descoperit adevăratele valori umane.
Am învățat că lucrurile frumoase întotdeauna apar la sfârșit. Prieteniile cele mai frumoase, oamenii cei mai frumoși, sunt cei care apar în viața ta în momentele cele mai urâte, în clipele cele mai grele.
duminică, 1 februarie 2015
Bucură-te, sufletul tău este viu!
Dacă un apus de soare te umple de bucurie, dacă o floare răsărită pe câmpie poate să îți atragă atenția, dacă lucrurile simple din natură au un mesaj pe care-l poți înțelege, bucură-te căci sufletul tău este viu.
Dacă cele mai mărunte lucruri îți smulg zâmbete de fericire, dacă sosirea unei noi zile îți umple sufletul de optimism și pace, dacă simpla întâlnire cu un vechi prieten îți aduce în minte amintiri plăcute, frumoase, bucură-te căci sufletul tău este viu și plin de speranță.
Dacă inima ta nu cunoaște decât atingerea magică a iubirii și a generozității, dacă gândurile și amintirile îți trezesc emoții și nu regret, dacă iubirea pe care e o simți pentru cei apropiați este naturală, simplă, curată, bucură-te căci sufletul tău este binecuvântat.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



