joi, 15 februarie 2018
marți, 13 februarie 2018
Fii diferit
Oricine poate iubi atunci
când este iubit. Iubește și atunci când nu ești iubit!
Oricine poate să
dăruiască atunci când primește o recompensă. Dăruiește și atunci când nu ți se
mulțumește!
Oricine poate ierta atunci
când a fost și el iertat. Iartă și atunci când nu ești iertat!
Oricine poate clădi când
are o speranță. Clădește și atunci când ești fără speranță!
Oricine poate crede
atunci când vede în față ochilor. Crezi și atunci când nu vezi!
luni, 12 februarie 2018
Goliciunea
Goliciunea,
cândva o rușine, astăzi o normalitate. Suntem goi pe dinăuntru, gol este și
sufletul, goală este inima, goală este conștiința. Goi suntem de Adevăr, de
frumos, de bun simț. Nu mai este la modă să îți porți sufletul la vedere,
”moda” este să îți porți tot trupul la vedere.
joi, 8 februarie 2018
miercuri, 7 februarie 2018
Dragostea de țară
Dragostea de patrie, e dragostea de umbra nucului din curtea părintească, de pragul casei în care te-ai născut și soba la care te încălzeai în iernile aspre cu zăpadă.
E dragostea de chipul, glasul și grija părintțlor care
te-au crescut; de poveștile bunicilor, de prietenii și colegii tăi, de profesorii
care ți-au dat cheile înțelepciunii ca să poți descifra mai târziu tainele vieții.
E dragostea de obiceiurile, tradiția și sărbătorile familiei
tale, ale satului și ale nației tale; de întinderea câmpului cu iarbă și flori,
cu onduiri și spice bogate, cu adieri de miresme și clipociri de ape ce trec
prin satul tău.
E dragostea de foșnetul pădurii în care ai cules fragi
și mure, de orizontul la care răsare și apune soarele dătător de viață.
E dragostea de ciresul și căpșunile din grădina
părinților tăi, de strugurii rubinii de pe dealurile satului culeși toamna.
E dragostea de frumusețile și crestele dealurilor, de
văile si luncile râului în care te-ai scăldat în verile toride, de drumurile și
potecile pe care ai umblat desculț, de
pământul care-ți dă pâinea ca să trăiești.
E dragostea și respectul față de truda și lupta
strămoșilor tăi care s-au jertfit să-ți creeze ție un viitor și o viață mai
bună, aici în țara ta.
E amintirea plinã de pioșenie, dar și mândria că te tragi
din acești bravi oameni care ți-au lăsat această glie pentru veghere și
încrederea că vei transmite pentru veșnicie urmașilor tăi tezaurul sufletesc pe
care îl are neamul tău românesc.
E dragostea de limba mamei care te-a nãscut, de
munca agricolă, truda și bucuria oamenilor, de cinstea, corectitudinea și
caracterul compatrioților tăi.
E dragostea de rodul pământului.
marți, 6 februarie 2018
Nimic fara dragoste
Există
în viață lucruri mai importante decât dragostea?
Probabil
că există...
Dar
fără dragoste nu au nicio valoare!
luni, 5 februarie 2018
Pana cand?
Dacă
vorbești despre credință ești fanatic religios,
Dacă
vorbești despre tradiții ești demodat,
Dacă
vorbești despre dragostea de țară ești naționalist,
Dacă
vorbești despre biserică ești pupător de moaște,
Dacă vorbești
depre românism și istorie ești antisemit,
Dacă vorbești despre valorile creștine și morale ești îndoctrinat,
Dacă vorbești
despre unire ești instigator.
vineri, 2 februarie 2018
Intenții
Știi care este fericirea mea?
Să te iubesc!
Știi care este pedeapsa mea?
Să nu-ți pot săruta buzele!
Știi care este pedeapsa mea?
Să nu-ți pot săruta buzele!
Știi care este dorința mea?
Să fii fericită!
miercuri, 31 ianuarie 2018
De vorbă cu sufletul
Am învățat să ascult. Îmi ascult sulfetul
care îmi vorbește neîncetat. De multe ori îmi pune întrebări la care nu
știu să îi răspund. Alteori îmi cere să-l las să vorbească cu alte
suflete. Uneori îl ascult cum petrece cu alte suflete. Sunt și momente
în care mă ceartă.
Mereu mă îndrumă bine.
Vibrează uneori la atingeri sau cuvinte alese. Cântă foarte frumos când este fericit.
Îmi doresc să-l fac să vorbească mai mult și de durerile lui.
Mă sperie dacă tace.
Mereu mă îndrumă bine.
Vibrează uneori la atingeri sau cuvinte alese. Cântă foarte frumos când este fericit.
Îmi doresc să-l fac să vorbească mai mult și de durerile lui.
Mă sperie dacă tace.
marți, 30 ianuarie 2018
Mă cunoști cu adevărat?
Nu
mă privi raportându-te la ceea ce ești tu.
Nu
trage concluzii după câteva cuvinte pe care le rostesc.
Nu îmi
evalua faptele fără să îmi cunoști adevăratele intenții.
Nu mă
judeca după greșelile din trecut pentru că nu știi motivele care au dus la
înfăptuirea lor.
Nu îmi
analiza inteligența și maturitatea fără să îmi cunoști experiențele de viață.
Nu mă
privi prin ochii altora, fă-ți propria părere fără să fii influențat de
altcineva.
Dacă vrei
să știi cine sunt cu adevărat descoperă-mi visurile, trecutul și universul.
Descoperă-mi
slăbiciunile și cât pot fi de puternic când sunt la pământ. Cum râd atunci când
aș putea să plâng și cum mă lupt cu neputințele mele.
Descoperă-mi
temerile și cum sunt supus eșecului în ciudat tuturor eforturilor depuse.
Descoperă
cât dăruiesc și cât primesc înapoi.
Descoperă
cât greșesc și câte regrete adun.
luni, 29 ianuarie 2018
Acaparaţi de lumea virtuală
Un
paradox al zilelor noastre, ne ascundem în spatele unor măşti, dar ne expunem
toată viaţa online pe siturile de socializare, nu putem face nimic fără să
împărtăşim „prietenilor”. Nu ne mai apropiem fizic sau emoţional de o persoana
dar suntem legaţi online. Ştim tot ce postează, admirăm sau invidiem, dar nu
ştim ce se poartă în suflet. Mai nouă nu ne mai uităm în ochii celuilalt, ne
uităm pe „peretele” lui. În permanent conectaţi cu lumea virtuală, deconectaţi
de la tot ce este în jur. Prea „ocupaţi” să oferim din timpul nostru lucrurilor
care contează cu adevărat. Experienţele virtuale vor fi amintirile viitoare.
miercuri, 3 ianuarie 2018
S-a mai dus un an ca norii grei pe șesuri
Să Îi mulțumim Bunului Dumnezeu pentru anul care a trecut și pentru
tot ce ne-a oferit, pentru cele bune și pentru cele mai puțin bune.
Pentru sănătatea ce ne-a dăruit-o, dar și pentru zilele când am fost
bolnavi, pentru pacea și clipele liniștite, dar și pentru zilele de
ispite și tulburare. Pentru dragostea ce am primit-o, dar și pentru
zilele când am fost alungați, loviți sau jigniți. Pentru cei care încă
sunt lângă noi pe drumul acestei vieți,
dar și pentru cei pe care Dumnezeu a ales să-i îndepărteze. Pentru
zâmbete, dar și pentru lacrimi. Pentru reușite, dar și pentru eșecuri.
Pentru fiecare cădere și pentru momentele în care te-ai ridicat pe
propriile picioare.
Toate
sunt rânduite de El pentru binele fiecăruia dintre noi, chiar dacă de
multe ori considerăm că am fost nedreptăți sau rugăciunea nu ne-a fost
ascultată după cum ne-am fi dorit noi. Așadar, să Îi mulțumim și pentru
faptul că nu ne-a împlinit anumite cereri știind că sunt vătămătoare
pentru sufletul sau trupul nostru, ocrotindu-ne, astfel, prin Pronia Sa
cea atotștiutoare.
luni, 13 noiembrie 2017
Satul romanesc
Revizuindu-ne
poziția spirituală, încă mai găsimîn satele noastre un loc unde mai trăiește un stil de
viață românescă întegrată, o comunitate spirituală, o viață de obște. Este locul unde încă oamenii nu vor să se lepede de ei. Semenul e pentru semen sprijin, nu rival. Este locul unde mai trăiește omenia. Unde sentimentul de superioritate al omului cult față de omul simplu nu există. Este locul unde viața poate nu este la fel de stilată ca și cea de la oraș, dar este mult mai liniștită. Este locul unde tulburarea apelor încă nu a năpădit cu totul sufletul românesc. Este locul unde modernismul nu a înlocuit întru totul tradiționalul. Este locul unde copiii mai au copilărie. Este locul unde desfrâul și dezmățul încă pătrund greu. Este locul unde biserica este respectată.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


