luni, 9 ianuarie 2017

Nemiloasa iarnă își poartă cununa



Natura e din nou mireasă
Sub voalul alb ca de mătasă.
Viscolul îi face cale,
Cerul martor stă de veghe.
Pomi cu flori mărgăritare
Şi lumini de felinare,
Fac o lume ca de basme.
Negura nopţii o cuprinde-ndată,
Şi crivăţul ţipă, nemilos înhaţă
Întreg orizontul, dealuri şi câmpie.
Case împodobite la fereşti cu flori,
Streşini cu ghirlande mari şi colorate
Cu gândul te poartă la ce-a fost odată.
Pe străzi e pustiu,
Rar vezi câte un om,
Iar căldură simți doar în ochii lor. 

Călin Perțe

miercuri, 4 ianuarie 2017



Vorbim întruna,

Dar nu spunem nimic.

Şi vorbele deşarte înlocuiesc faptele.
Atâtea vorbe seci şi goale de adevăr.
O lume ireală, pierdută într-un vârtej,
Departe de lumină şi de adevăr.

Oameni ce-şi jură dragostea eternă
Şi-a doua zi se spurcă şi se pângăresc.
Azi nu mai auzim nici cerul,
Nici urlet de durere,

De sloboda gură ce naşte neîmplinite vorbe.
Doar faptele ne sunt mute.
Şi din promisiuni nerespectate
Se picură moarte peste noi. 

Calin Perte

luni, 2 ianuarie 2017

Un nou inceput



Fiecare început de an este ca un nou start pentru fiecare. Este punctul de plecare în ceea ce dorim să facem. Pentru că fiecare început de an aduce în primul rând speranțe. Speranța că anul nou va fi mai bun decât precedentul. Apoi ne facem planuri.  Realizăm cât de repede se scurg anii. Este gândul care nu îmi dă pace. Sunt tot mai departe în ani de copilărie. Ce nostalgic…

Privesc spre viitor și nu știu ce mă așteaptă. Dar știu ce îmi doresc. Un amalgam de planuri, dorințe și obiective se nasc în mine. În primul rând îmi doresc să nu refuz nicio provocare sau șanșă. Vreau să trăiesc fără regrete și să experimentez cât mai mult. Vreau ca în ultima parte a vieții să fiu împăcat cu tot ce am făcut și să nu regret că mi-a scăpat ceva. Vreau să folosesc timpul în avantajul meu. Să nu-l irosesc făcând lucruri inutile sau făcând păcate.

Să îți faci timp pentru tine, pentru micile bucurii, pentru nevoile tale înseamnă să te respecți. Să îți faci timp pentru perosana iubită, înseamnă să faci cea mai frumoasă declarație de dragoste.  Să faci o faptă bună înseamnă să îți faci un loc în cer.

Viața este primul dar primit de la Dumnezeu prin părinți. Timul este un alt dar, el este cel care ne cheamă mereu. Ne cheamă la a trăi, ne cheamă la a împlini, la fapte, la bucurie, ne cheamă la viața veșnică. Este busola care nu ne lasă să rătăcim.  

Să folosim timpul ce ne stă în față cu folos, să-l trăim în bucurie, cu mulțumire și cu iubire. Să nu-l ținem doar pentru noi. Să-l oferim celor care au nevoi. Să-l hrănim cu rugăciuni. Să-l apreciem la valoarea lui și să ”profităm” de el. Să trăim azi ce e de trăit, mâine nu știm ce ne mai rezervă timpul.


Să trăim cu timp și fără timp în credință. 

(Calin Perte)

Gânduri

Îmi voi aminti de fiecare dată când cad să mă ridic,
că durerea de azi este lecția de mâine,
că acolo unde oamenii aruncă cu pietre, Dumnezeu mângâie,
că la rău se răspunde doar cu bine,
că singura armă este iubirea,
și ținta mea este mântuirea.

Prin dor te țin de mână ne-ncetat

Trec zile una după una
Și nopțile-s mai lungi,
De tine n-am mai auzit de mult.
Se mai aud doar pașii tăi ce au plecat în grabă.

Odor de dor în inimă așezat,
Culcuș de amintiri,
Cu grijă adunate
Din sinergia clipelor cu tine,
E tot ce mi-a rămă.
Te văd în tot ce mișcă
Și te simt în tot ce-ating,
Tu ești în toate,
Și cel mai bine-ți șade-n sufletul meu.

Călin Perțe