duminică, 1 februarie 2015
Bucură-te, sufletul tău este viu!
Dacă un apus de soare te umple de bucurie, dacă o floare răsărită pe câmpie poate să îți atragă atenția, dacă lucrurile simple din natură au un mesaj pe care-l poți înțelege, bucură-te căci sufletul tău este viu.
Dacă cele mai mărunte lucruri îți smulg zâmbete de fericire, dacă sosirea unei noi zile îți umple sufletul de optimism și pace, dacă simpla întâlnire cu un vechi prieten îți aduce în minte amintiri plăcute, frumoase, bucură-te căci sufletul tău este viu și plin de speranță.
Dacă inima ta nu cunoaște decât atingerea magică a iubirii și a generozității, dacă gândurile și amintirile îți trezesc emoții și nu regret, dacă iubirea pe care e o simți pentru cei apropiați este naturală, simplă, curată, bucură-te căci sufletul tău este binecuvântat.
joi, 29 ianuarie 2015
Apreciază ce ai atunci când ai
Uneori, nu știm să apreciem ceea ce avem decât atunci când trecem prin momente dificile, prin greutăți.
Acele încercări ne oferă prilejul de a descoperi adevărata fericire, pe care nu o văzusem până atunci în lucrurile mărunte din jurul nostru.
Uneori, ca să vezi mai bine tot ce ți-a fost dat să ai, să simți iubirea, fericirea, împlinirea, trebuie să orbecăi prin întuneric, să te poticnești, să te chinui și să suferi.
Atunci când pașii te vor purta pe un drum strâmt, lung și întunescos păstrează în suflet credința și lumina speranței iar în minte gânduri pozitive.
Momentele grele nu se depășesc decât cu credință și iubire.
Acele încercări ne oferă prilejul de a descoperi adevărata fericire, pe care nu o văzusem până atunci în lucrurile mărunte din jurul nostru.
Uneori, ca să vezi mai bine tot ce ți-a fost dat să ai, să simți iubirea, fericirea, împlinirea, trebuie să orbecăi prin întuneric, să te poticnești, să te chinui și să suferi.
Atunci când pașii te vor purta pe un drum strâmt, lung și întunescos păstrează în suflet credința și lumina speranței iar în minte gânduri pozitive.
Momentele grele nu se depășesc decât cu credință și iubire.
marți, 27 ianuarie 2015
Ochii sufletului
Unele lucruri nu pot fi văzute cu ochiul liber. Nu poți
vedea ce se întâmplă cu adevărat în sufletul celor dragi, la fel cum nu poți vedea frumuseția interioară a celor ce ne înconjoară. Suntem
predispuși să vedem doar învelișul exterior, neglijând poate cele mai
valoroase aspecte.
Căldura, iubirea, dăruirea, prietenia, gândurile bune, toate aceste sentimente incomensurabile, se văd doar cu inima și spiritul curat.
Doar cu sufletul poți vedea calitățile unui om, ea îți permite să vezi dincolo de barierile invizibile ale oamenilor și să realizezi cât de multe poți face pentru cei de care îți pasă.
Uneori, conștientizezi că zâmbetul tău a fost suficient de puternic pentru a însenina un chip trist, alteori ca o îmbrățisare este modul cel mai potrivit de a-i spune cuiva că îi ești alături.
Trebuie doar să-ți dai seama când trebuie să privești înspre ei cu inima și când cu ochii minții.
Căldura, iubirea, dăruirea, prietenia, gândurile bune, toate aceste sentimente incomensurabile, se văd doar cu inima și spiritul curat.
Doar cu sufletul poți vedea calitățile unui om, ea îți permite să vezi dincolo de barierile invizibile ale oamenilor și să realizezi cât de multe poți face pentru cei de care îți pasă.
Uneori, conștientizezi că zâmbetul tău a fost suficient de puternic pentru a însenina un chip trist, alteori ca o îmbrățisare este modul cel mai potrivit de a-i spune cuiva că îi ești alături.
Trebuie doar să-ți dai seama când trebuie să privești înspre ei cu inima și când cu ochii minții.
luni, 26 ianuarie 2015
Ce este simplitatea?
E întâlnirea cu adevăratele valori ale vieţii.Zăpada e frumoasă pentru că are o singură culoare.Marea e frumoasă pentru că pare o suprafaţă plană.Deşertul e frumos fiindcă pare doar un câmp de nisip şi stânci. Dar, când ne apropiem de fiecare dintre ele, descoperim cât sunt de profunde, de integre, şi le recunoaştem virtuţile.Lucrurile cele mai simple din viaţă suntşi cele mai deosebite. Lasă-le să se manifeste .
Cu cât inima se
apropie mai mult de simplitate, cu atât mai mult poate să iubească fără
restricţii şi fără teamă. Cu cât iubeşte mai fără teamă, cu atât
mai mult poate să-şi demonstreze eleganţa prin fiecare gest.
Înalţă-te mai mult prin viaţa ta decât prin gândirea ta
joi, 22 ianuarie 2015
luni, 19 ianuarie 2015
Gânduri de ziua mea de naștere :)
"Până la lacrimi mi-e dragă
viaţa"
Trebuie să trăim cu toată profunzimea viaţa atâta timp
cât o avem.
Dacă iubim viața și ea ne iubește pe noi.
Iubirea, este curgerea vieții. Pacea,
liniștea, împlinirea se obțin când lași viața să curgă prin tine și nu mai opui
rezistență vieții. Când te opui vieții, judecând, criticând,
mâniindu-te, pierzi viața din tine și obosești, pentru că mergi contra
curentului. Nu
poți obosi în timp ce te bucuri, în timp ce iubești, în timp ce te rogi.
Și să nu
uităm că în definitiv nu anii din viata nostră sunt cei care contează, ci viața
din anii noștri. De aceea visează ca și cum ai trăi veșnic, dar trăiește ca și
cum ai muri azi.
Dumnezeule
Preasfinte,
cum
voi putea a-Ţi mulţumi cu vrednicie pentru viaţa ce mi-ai dat ?
Tu
m-ai scos din întunericul nefiinţei şi viaţa mea este un dar al bunătăţii Tale.
Tu, care m-ai păzit pană acum, mă sprijineşte
în necazuri şi întâmpină trebuinţele mele.
Tu
eşti cela ce priveghezi asupra mea, îndreptezi paşii mei în calea binelui şi mă
aperi de ispite.
Când
mă rătăcesc, Tu mă întorci în calea poruncilor Tale; când mă poticnesc, Tu mă
sprijineşti; când cad, Tu mă ridici şi când păcătuiesc, Tu mă întorci şi-mi
deschizi părinteştile Tale braţe.
O,
cât de multe sunt îndatoririle mele către Tine, pentru că mi-ai dat viaţa şi
mi-ai dat în toate zilele semne despre părinteasca Ta bunătate şi îngrijire.
Plin dar de vie recunoştinţă, Ţie îţi închin toate zilele vieţii mele şi mai
ales aceasta zi de sărbătoare pentru mine, şi mă rog cu umilinţă ca bunătatea
Ta să nu mă părăsească în tot timpul vieţii mele şi înţelepciunea Ta să mă
povăţuiască totdeauna în calea binelui și fericirii.vineri, 16 ianuarie 2015
joi, 15 ianuarie 2015
miercuri, 14 ianuarie 2015
Unii oameni sunt atât de săraci încât nu au nimic alceva decât bani
Nu strângem comori adunând pentru noi ci împărțind cu alții. Nu căutați să vă faceți comori pe Pământ, faceți-vă comori în cer. Cu Dumnezeu strângi când dai.
marți, 13 ianuarie 2015
Dacă
Chiar dacă oamenii te dezamăgesc ori te trădează, iartă-i oricum.
Dacă greșelile lor ți se par de neiertat uită-te în sufletul tău.
Dacă zilele ți se pare grele, privește în jurul tău și vezi frumusețea ce te înconjoară.
Dacă nimic nu îți iese așa cum ți-ai dori, nu-ți pierde speranța, luptă cu pasiune și încredere pentru ceea ce-ți dorești.
Dacă totul îți pare lipsit de sens, iar tu ești apatic și plictisit, înarmează-te cu visuri, cu dorințe, cu obiective.
Dacă simți că nu ești iubit și înțeles ridică-ți privirea spre cer și mai gândește-te odată.
Și dacă vreodată te vei mai simți încercat, răpus sau chinuit de gânduri negre înalță o rugăciune și lasă-te cuprins de pacea binefăcătoare a Domnului.
Rugăciunea este unitatea de măsură a dragostei.
Dacă greșelile lor ți se par de neiertat uită-te în sufletul tău.
Dacă zilele ți se pare grele, privește în jurul tău și vezi frumusețea ce te înconjoară.
Dacă nimic nu îți iese așa cum ți-ai dori, nu-ți pierde speranța, luptă cu pasiune și încredere pentru ceea ce-ți dorești.
Dacă totul îți pare lipsit de sens, iar tu ești apatic și plictisit, înarmează-te cu visuri, cu dorințe, cu obiective.
Dacă simți că nu ești iubit și înțeles ridică-ți privirea spre cer și mai gândește-te odată.
Și dacă vreodată te vei mai simți încercat, răpus sau chinuit de gânduri negre înalță o rugăciune și lasă-te cuprins de pacea binefăcătoare a Domnului.
Rugăciunea este unitatea de măsură a dragostei.
Cred cu tărie
Cred în iubire și în puterea ei de a schimba vieți.
Cred în inocență, în adevăr, în gesturi mărunte izvorâte din inimă.
Cred în bunătate, in altruism, în generozitate.
Cred în maturitate, în înțelepciunea fiecărei vârstre.
Cred în a doua șansă, așa cum cred în ziua de mâine.
Cred în puterea omului de a se schimba în ceva mai bun.
Cred în faptele care vorbesc în locul nostru.
Cred în forța mea interioară care îmi ghidează pașii în viață.
Cred în ziua de astăzi și în tot ce poate ea să-mi aducă.
Cred în zțmbetele care îmi luminează sufletul.
Cred în miracole, în lucruri pozitive, în visuri.
Cred în Dumnezeu mai tare decât în orice.
Cred că pot să fac orice atâta timp cât am ajutor Divin.
Cred în inocență, în adevăr, în gesturi mărunte izvorâte din inimă.
Cred în bunătate, in altruism, în generozitate.
Cred în maturitate, în înțelepciunea fiecărei vârstre.
Cred în a doua șansă, așa cum cred în ziua de mâine.
Cred în puterea omului de a se schimba în ceva mai bun.
Cred în faptele care vorbesc în locul nostru.
Cred în forța mea interioară care îmi ghidează pașii în viață.
Cred în ziua de astăzi și în tot ce poate ea să-mi aducă.
Cred în zțmbetele care îmi luminează sufletul.
Cred în miracole, în lucruri pozitive, în visuri.
Cred în Dumnezeu mai tare decât în orice.
Cred că pot să fac orice atâta timp cât am ajutor Divin.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





