joi, 9 februarie 2017

Nu obosesti



Nu oboseşti atunci când iubeşti, oboseşti atunci când aştepţi să fii iubit;
Nu oboseşti atunci când spui vorbe frumoase, oboseşti atunci când bârfeşti;
Nu oboseşti atunci când faci lucruri bune, oboseşti atunci când nu pui suflet în ceea ce faci;
Nu oboseşti atunci când asculţi cu interes, oboseşti atunci când mintea nu este în acelaşi loc cu sufletul;
Nu oboseşti atunci când eşti fericit, oboseşti atunci când fericirea ta se construieşte pe nefericirea cuiva;
Nu oboseşti atunci când te rogi, oboseşti atunci când slăbeşti în nevoinţă;
Nu oboseşti atunci când eşti natural, oboseşti atunci când vrei să fii ceea ce nu eşti;
Nu oboseşti atunci când încerci să devii mai bun, oboseşti atunci când crezi că le ştii pe toate;
Nu oboseşti atunci când mergi pe calea cea bună, oboseşti atunci cânt te rătăceşti;
Nu oboseşti atunci când eşti liber, oboseşti atunci când eşti constrâns;
Nu oboseşti atunci când accepţi o provocare, oboseşti atunci cânt ţi-e frică;
Nu oboseşti atunci când visezi, oboseşti atunci când trăieşti în incertitudine;
Nu oboseşti atunci când lupţi pentu o cauză, oboseşti atunci când nu ai un ţel;
Nu ososeşti atunci când trăieşti viaţa, oboseşti atunci când doar exişti;
Nu oboseşti atunci când îţi faci timp pentru lucruile simple, oboseşti atunci când treci grăbit pe lângă ele.

Calin Perte

miercuri, 8 februarie 2017

Să te mai sărut odată înainte de a săruta pământul



Mai vreau doar să ne iubim
Într-un languros vers de rapsodii.
Să alungăm răceala iernii
Ce se aşterne între noi.

Şi în braţe regăsite
Să uităm tot ce-a fost rău.
Din bătăi de inimi frânte
Să ne regăsim cadenţa.

Şi pe câmpul de speranţă
Unde am semănat iubirea,
Să culegem flori de colţ
Ce înmiresmează-n suflet.

Călin Perţe

marți, 7 februarie 2017

România mea



Încă odată se dovedeşte că românul se uneşte la greu. În aceste zile în care cei care au fost puşi să ne conducă ne-au sfidat urmărindu-şi doar interesele meschine care nu au nimic în comun cu statul de drept, cu democraţia, cu libertatea şi independenţa justiţiei, populaţia româniei a redevenit un popor unit. Am ieşit parcă dintr-o ladă uitată pe undeva şi pe care începuse să se depună praful şi nepăsarea, am ieşit la lumină  mai frumoşi ca oricând. Demonstrănd că în piepturile noastre mai bate o inimă de dac şi mândria noastră de români, urmaşi ai unor mari eroi, nu se stinge aşa uşor.
Ne-am adunat cu toţii zi de zi, seară de seară, mânaţi  de conştiinţă şi de dorinţa de a nu lăsa România să mai fie călcată în picioare şi batjocorită, arătată cu degetul de întreaga lume şi trimisă iar în fruntea celor mai urâte clasamente privind corupţia, hoţia ş.a. 

Sute de mii de oameni pe ale căror feţe nu se vedea culore politică, nu se puteau citi interese proprii, manipulare sau dorinţe ascunse. Pe feţele lor se putea citi doar atât „ÎMI PASĂ”. Acest instinct i-a făcut să reacţioneze. Iar ce a urmat este de poveste. O poveste frumoasă pe care am scris-o în carţile de istorie, o poveste care a făcut înconjorul lumii, iar acum suntem arătaţi ca exemplu bun, suntem pe buzele tuturor, toate ţările ne privesc cu respect. Unitatea românilor a întrecut orice aşteptare. Cetăţeni de toate vărstele, taţi cu copii pe umeri, mame cu copii în braţe, oameni trecuţi prin viaţa şi ancoraţi în realitatea zilelor în care trăim, alţii care abia acum încep viaţa. Oameni care nu s-au văzut niciodată, dar care acolo se manifestau la comun ca într-o mare familie. Cetăţeni civilizaţi, respectabili şi responsabili. Solidaritate şi din rândul celor care din diferite motive nu au fost acolo, în pieţe. 

Nu este un război, nu este o luptă, nu este manipulare, nu este dezbinare, aşa cum unii dintre ai noştri conducători au urmărit de-a lungul timpului, să dezbine şi să domine. Este regăsirea spiritului civic şi cetăţenesc, a curajului şi a demnităţii românului. Suntem un popor breaz şi deloc prost, ba spre surprinderea unora putem chiar să gândim, nu avem nici gura şi nici urechile astupate. Ne strigăm indignarea şi nemulţumirea cu privire la ce se întâmpă în ţărişoara noastră.
Este un pas mare pe care l-am făcut şi am arătat că existăm, suntem treji şi uniţi la nevoie. Un popor puternic este un popor unit. Unit sub acelaşi ţel: al dreptăţii. Cerem să fim respectaţi şi ascultaţi, să fim reprezentaţi cu cinste şi corectitudine, voia noastră să fie mai presus decât orice alte interese.  Suntem cetăţeni oneşti, care nu doresc decât binele şi bună stare în ţară. Nu vom înceta să luptăm pentru aceste principii, nu ne vom lăsa doborâţi de nimeni şi nimic, aceasta este lupta noastră, o luptă din care avem obligaţia să ieşim învingători. Altfel vom da socoteală copiilor şi nepoţilor noştri.
Am fost mereu mândru că sunt romăn, nu m-am îndoit niciodată de acest popor, nu am vrut niciodată să las ţara şi să nu mă mai întorc, iar voi, dragi români, nu m-aţi dezamăgit!

duminică, 5 februarie 2017

Iubirea face minuni, ajungi să atingi infinitul 

Când iubești simți, trăiești, împărtășești, nu socotești, nu reproșezi, nu ripostezi.
Din iubire te jerfești fără suspin, fără regret, te supui și nu cârtești.
Iubirea sufletul înnobilează, îi dă aripi, îl înalță și-l purifică-n etern.
Cu iubire vindeci orice rană, deschizi suflete, schimbi destinuri și dai speranță.
Când iubești ești plin de viață chiar de ai lacrimi pe față.


De iubești ești om bogat și cu daruri prețioase înzestrat!

vineri, 3 februarie 2017

Copilărie

Copilărie, clipă nestemată,
Te-aș mai vrea ca altădată,
Să cutreier iar câmpii, 
Să suflu flori de păpădii.

Să am timp de tot ce-mi place,
Să râd des, pe săturate,
Să iau totul ca o joacă,
Să nu știu de griji sau răutate.

Să alerg desculț prin ploaie,
Să sar cât vreau peste băltoie
Şi zmeul să îl trag de sfoară,
Să fiu iertat de orișice greșeală.

Oh, ce dor îmi e de basme
Și de vise de copil,
De bunici și de prieteni,
De miros de flori de tei.

Fă-te suflete copil,
Să simți dragostea dintâi,
Din duioasele amintiri
Să-ţi faci aripi și cununi.

Călin Perţe