marți, 13 ianuarie 2015

Cred cu tărie

Cred în iubire și în puterea ei de a schimba vieți. 
Cred în inocență, în adevăr, în gesturi mărunte izvorâte din inimă.
Cred în bunătate, in altruism, în generozitate.
Cred în maturitate, în înțelepciunea fiecărei vârstre.
Cred în a doua șansă, așa cum cred în ziua de mâine.
Cred în puterea omului de a se schimba în ceva mai bun.
Cred în faptele care vorbesc în locul nostru.
Cred în forța mea interioară care îmi ghidează pașii în viață.
Cred în ziua de astăzi și în tot ce poate ea să-mi aducă.
Cred în zțmbetele care îmi luminează sufletul.
Cred în miracole, în lucruri pozitive, în visuri.
Cred în Dumnezeu mai tare decât în orice.
Cred că pot să fac orice atâta timp cât am ajutor Divin.


luni, 12 ianuarie 2015

Puterea de a le duce pe toate

Apreciez oamenii care deși sunt triști, fără speranțe, doborâți de necazuri si încercări, merg mereu în liniște tot înaine ascunzându-și cicatricile profunde în spatele unui zâmbet.

Acei oameni care iubesc și lasă iubirea să lucreze în numele lor în ciuda dezamăgirilor care i-au lovit de-a lungul vieții.

Oameni care fac din propriile greșeli trepte către vise și nu se lasă doborâți de ferocitatea cu care viața mușcă din ei.

Oameni puternici care trec peste toate încercările, care iubesc necondiționat, pentru care generozitatea și iertarea nu sunt poveri. 

Care își adună gândurile și sentimentele pentru o nouă zi și grijile nu le afectează acțiunile și nu le încețoșează viziunea.

Care chiar dacă sunt căzuți găsesc puterea de-a întinde mâna înspre ajutor celor mai slabi.

 Care niciodată nu se dau în lături de la sacrificii pentru cei dragi.

Care reușesc să rămână ei însiși, fără imitație în viața lor, fără duplicitate.

Această putere stă în fiecare din noi.  Dumnezeu ne-a promis că odată cu încercarea ne va da și puterea de a trece prin ea, ne-a promis că nici o încercare nu va fi imposibil de dus.
 

Iartă și te vei elibera!


duminică, 11 ianuarie 2015

Timpul, blestem sau binecuvântare?

Simțim la propriu cum timbul zboară, nu are răbdare cu noi și nu reușim să facem tot ce ne propunem. În înceracrea noastră de a face cât mai multe ne pierdem și nu reușim să-l drămuim așa cum ar trebui.
Însă timpul este un mare dar. Doar el este capabil să ne facă să înțelegem ce contează cu adevărat în viață, el ne dă răspuns la toate. 

Timpul este făcut din clipe, dacă știm să trăim clipa ca și Acolo ea poate deveni „veșnicie” .
Un zâmbet durează o clipă, dar el poate să rămână mult timp în memoria aproapelui.
O îmbrățișare durează câteva clipe, dar cu siguranță nu se va putea uita ușor.
O strangere de mână durează o clipă, dar cu siguranță căldura ei va rămâne mult timp.
O vorbă bună spusă atunci când trebuie nu durează multe clipe, dar amintirea ei timp îndelungat.
O rugăciune poate dura 20 de clipe sua 50, dar jertfa ei va cunoaște timpul veșniciei.
Pronia poate dura doar 100 de clipe sau o veșnicie, depinde doar de noi.
 Să prețuim timpul și să-l folosim în scopuri bine plăcute lui Dumnezeu.

Nu am timp, dar am înțeles că trebuie să-mi fac! 

sâmbătă, 10 ianuarie 2015

Putem alege ce cale urmăm

Putem alege să fim fericiți, prin intermediul acțiunilor noastre, sentimentelor, gândurilor.
Putem alege să trăim în armonie, în iubire, în respect, credință, fiind atenți la traiectoria fiecărui cuvânt, fapt sau gest.
Putem alege să simțim  îngrijorare și teama zilei de mâine sau putem să mergem pe mâna Domnului și să ne bucurăm de fiecare clipă.
Noi alegem ce cale urmăm. Este darul lui Dumnezeu.

Alege înțelept și vei fi fericit.
Alege cu sufletul și vei avea iubire.
Alege cu mintea și vei avea succes.
Alege să visezi și o lume întreagă se va deschide în fața dorințelor tale.   

Lumină în suflet

Nu ne trebuie un motiv de sărbătoare sau bucurie,
Nu ne trebuie un motiv să iubim,
Nu ne trebuie un motiv să fim buni,
Nu ne trebuie un motiv să fim generoși,
Nu ne trebuie un motiv să zâmbim,
Nu ne trebuie un motiv să fim recunoscători.

Trebuie doar să ne deschidem inima și să ne lăsăm cuprinși de magia și frumusețea vieții. De farmecul și de binecuvântările care ne înconjoară, de iubirea și suportul celor dragi, de surprizele plăcute care ne așteaptă la fiecare pas.

Așadar, deschideți-vă larg ușile sufletului și lasați-vă cuprinși de magia vieții!

 Înalță-ți ochii spre cer și caută să vezi miracolul de care ești înconjurat zilnic!

O zi minunată!

vineri, 9 ianuarie 2015

Viața este o călătorie, trebuie să ne bucurăm de ea pas cu pas

Alergăm atât de repede prin viața încât uităm nu doar pe unde am fost ci și încotro ne îndreptăm. 

 Uităm să privim în jurul nostru, să ne bucurăm de tot ce ne înconjoară, atâtea minunății date de Dumnezeu doar pentru noi. În trecerea noastră grăbită prin această lume uităm să ne bucurăm de acele lucruri „mărunte” care ne-ar putea face viața mult mai frumoasă.

Ne lamentăm, ne plângem mereu că ne lipsesc unele, suntem orbiți de ceea ce nu avem și nu vedem că defapt am  primit atâtea daruri.  Trebuie să mulțumim Tatălui Ceresc pentru ele. Să fim recunoscători și vom simți și aici pe pământ Raiul.

 Suntem făcuți din bucurie și pentru a fi fericiți. Și suntem înconjurați de frumos. 

„Dragostea toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.”


Dragostea, temelia vieții soților. Atunci când există dragoste, chiar şi departe de s-ar afla unul de celălalt, siliţi fiind de împrejurări, se află aproape, pentru că dragostea lui Hristos nu poate fi limitată prin distanțe. Însă atunci când, Doamne fereşte, soţii nu au dragoste între ei, chiar de s-ar afla aproape, în realitate, însă, se află departe anul de celălalt. De aceea trebuie să se străduiască să păstreze dragostea în toată viata lor şi să se jertfească unul pentru celălalt.  Iar ce unește mai mult pe bărbat cu femeia? Recunoștința!

Bogăția nu înseamnă să aduni multe pentru tine, ci să împarți!


Fă Rai din ce ai!


Decăderea mamei este începutul decăderii unui popor.

joi, 8 ianuarie 2015


„Nu trebuie să-ţi deschizi inima ta niciodată fără trebuinţă. Dintr-o mie, nu ştii de se va putea găsi măcar unul, care ar fi în stare să păstreze taina ta. Şi când noi înşine nu o vom putea păstra în sufletul nostru, cum putem nădăjdui că ea ar putea fi păstrată de alţii?”

(Sfântul Serafim de Sarov, Viața, nevoințele și învățăturile

miercuri, 7 ianuarie 2015

În noul an toți sperăm într-o schimbare. Ne dorim o lume mai bună și o viață mai frumoasă.

TU ești primul care poate și care trebuie să facă schimbări.
Începe prin a gândi pozitiv. Fii optimist.
Evită conflictele de orice fel. Stai departe de bârfe, intrigi și răutăți.
Evită persoanele negative, egoiste și false.
Fă diferența între problemele reale și cele închipuite. Nu te mai văicări.
Pune capăt certurilor.
Fii onest, sincer și hotărât. Respectă-i pe ceilalți.
Caută bucurii în lucrurile mărunte.
Apreciază, fii blând, fii amabil.
Gândește-te întâi la alții.
Evită goana, agitația, stresul.
Visează, dar nu înceta să trăiești până la îndeplinirea unui vis.
Fii un exemplu bun, pe care ceilalți să își dorească să îl urmeze.
Înconjoară-te de oameni buni si sinceri.
Înlătură suspiciunea, și înlocuiește-o cu încrederea.
Învață ceva nou în fiecare zi.
Fii natural. Nu imita, nu copia, nu deveni altă persoană, care nu te reprezintă.
Mergi la Sfânta Biserică, în fiecare duminică și-n sărbătorile religioase, participând la sfintele slujbe.
Nu uita să faci milostenie cu săracii și cu oamenii nevoiași din puținul pe care-l ai și astfel îți vei face comoară în cer.
Amintește-ți Dumnezeu ne este Tatăl, El ne spune să ne iubim căci iubirea este viața. Așadar iubește și vei fi iubit.
Hranește-ți sufletul în fiecare zi!
Zâmbește, fii cald, bun, vesel și frumos!

Ascultați glasul lui Dumnezeu din voi - Conștiința care nu se lasă coruptă nici de bani, nici de laude, nici nu tace de frică. Ea este ochiul lui Dumnezeu din noi.