Apreciez oamenii care deși sunt triști, fără speranțe, doborâți de necazuri si încercări, merg mereu în liniște tot înaine ascunzându-și cicatricile profunde în spatele unui zâmbet.
Acei oameni care iubesc și lasă iubirea să lucreze în numele lor în ciuda dezamăgirilor care i-au lovit de-a lungul vieții.
Oameni care fac din propriile greșeli trepte către vise și nu se lasă doborâți de ferocitatea cu care viața mușcă din ei.
Oameni puternici care trec peste toate
încercările, care iubesc necondiționat, pentru care generozitatea și
iertarea nu sunt poveri.
Care își adună gândurile și sentimentele pentru o nouă zi și grijile nu le afectează acțiunile și nu le încețoșează viziunea.
Care chiar dacă sunt căzuți găsesc puterea de-a întinde mâna înspre ajutor celor mai slabi.
Care niciodată nu se dau în lături de la sacrificii pentru cei dragi.
Care reușesc să rămână ei însiși, fără imitație în viața lor, fără duplicitate.
Această putere stă în fiecare din noi. Dumnezeu ne-a promis că odată cu încercarea ne va da și puterea de a
trece prin ea, ne-a promis că nici o încercare nu va fi imposibil de
dus.
luni, 12 ianuarie 2015
duminică, 11 ianuarie 2015
Timpul, blestem sau binecuvântare?
Simțim la propriu cum timbul zboară, nu are răbdare cu noi și nu reușim să facem tot ce ne propunem. În înceracrea noastră de a face cât mai multe ne pierdem și nu reușim să-l drămuim așa cum ar trebui.
Însă timpul este un mare dar. Doar el este capabil să ne facă să înțelegem ce contează cu adevărat în viață, el ne dă răspuns la toate.
Timpul este făcut din clipe, dacă știm să trăim clipa ca și Acolo ea poate deveni „veșnicie” .
Un zâmbet durează o clipă, dar el poate să rămână mult timp în memoria aproapelui.
O îmbrățișare durează câteva clipe, dar cu siguranță nu se va putea uita ușor.
O strangere de mână durează o clipă, dar cu siguranță căldura ei va rămâne mult timp.
O vorbă bună spusă atunci când trebuie nu durează multe clipe, dar amintirea ei timp îndelungat.
O rugăciune poate dura 20 de clipe sua 50, dar jertfa ei va cunoaște timpul veșniciei.
Pronia poate dura doar 100 de clipe sau o veșnicie, depinde doar de noi.
Să prețuim timpul și să-l folosim în scopuri bine plăcute lui Dumnezeu.
Nu am timp, dar am înțeles că trebuie să-mi fac!
Însă timpul este un mare dar. Doar el este capabil să ne facă să înțelegem ce contează cu adevărat în viață, el ne dă răspuns la toate.
Timpul este făcut din clipe, dacă știm să trăim clipa ca și Acolo ea poate deveni „veșnicie” .
Un zâmbet durează o clipă, dar el poate să rămână mult timp în memoria aproapelui.
O îmbrățișare durează câteva clipe, dar cu siguranță nu se va putea uita ușor.
O strangere de mână durează o clipă, dar cu siguranță căldura ei va rămâne mult timp.
O vorbă bună spusă atunci când trebuie nu durează multe clipe, dar amintirea ei timp îndelungat.
O rugăciune poate dura 20 de clipe sua 50, dar jertfa ei va cunoaște timpul veșniciei.
Pronia poate dura doar 100 de clipe sau o veșnicie, depinde doar de noi.
Să prețuim timpul și să-l folosim în scopuri bine plăcute lui Dumnezeu.
Nu am timp, dar am înțeles că trebuie să-mi fac!
sâmbătă, 10 ianuarie 2015
Putem alege ce cale urmăm
Putem alege să fim fericiți, prin intermediul acțiunilor noastre, sentimentelor, gândurilor.
Putem alege să trăim în armonie, în iubire, în respect, credință, fiind atenți la traiectoria fiecărui cuvânt, fapt sau gest.
Putem alege să simțim îngrijorare și teama zilei de mâine sau putem să mergem pe mâna Domnului și să ne bucurăm de fiecare clipă.
Noi alegem ce cale urmăm. Este darul lui Dumnezeu.
Alege înțelept și vei fi fericit.
Alege cu sufletul și vei avea iubire.
Alege cu mintea și vei avea succes.
Alege să visezi și o lume întreagă se va deschide în fața dorințelor tale.
Putem alege să trăim în armonie, în iubire, în respect, credință, fiind atenți la traiectoria fiecărui cuvânt, fapt sau gest.
Putem alege să simțim îngrijorare și teama zilei de mâine sau putem să mergem pe mâna Domnului și să ne bucurăm de fiecare clipă.
Noi alegem ce cale urmăm. Este darul lui Dumnezeu.
Alege înțelept și vei fi fericit.
Alege cu sufletul și vei avea iubire.
Alege cu mintea și vei avea succes.
Alege să visezi și o lume întreagă se va deschide în fața dorințelor tale.
Lumină în suflet
Nu ne trebuie un motiv de sărbătoare sau bucurie,
Nu ne trebuie un motiv să iubim,
Nu ne trebuie un motiv să fim buni,
Nu ne trebuie un motiv să fim generoși,
Nu ne trebuie un motiv să zâmbim,
Nu ne trebuie un motiv să fim recunoscători.
Trebuie doar să ne deschidem inima și să ne lăsăm cuprinși de magia și frumusețea vieții. De farmecul și de binecuvântările care ne înconjoară, de iubirea și suportul celor dragi, de surprizele plăcute care ne așteaptă la fiecare pas.
Așadar, deschideți-vă larg ușile sufletului și lasați-vă cuprinși de magia vieții!
Înalță-ți ochii spre cer și caută să vezi miracolul de care ești înconjurat zilnic!
O zi minunată!
Nu ne trebuie un motiv să iubim,
Nu ne trebuie un motiv să fim buni,
Nu ne trebuie un motiv să fim generoși,
Nu ne trebuie un motiv să zâmbim,
Nu ne trebuie un motiv să fim recunoscători.
Trebuie doar să ne deschidem inima și să ne lăsăm cuprinși de magia și frumusețea vieții. De farmecul și de binecuvântările care ne înconjoară, de iubirea și suportul celor dragi, de surprizele plăcute care ne așteaptă la fiecare pas.
Așadar, deschideți-vă larg ușile sufletului și lasați-vă cuprinși de magia vieții!
Înalță-ți ochii spre cer și caută să vezi miracolul de care ești înconjurat zilnic!
O zi minunată!
vineri, 9 ianuarie 2015
Viața este o călătorie, trebuie să ne bucurăm de ea pas cu pas
Alergăm atât de repede prin viața încât uităm nu doar pe unde am fost ci și încotro ne îndreptăm. Uităm să privim în jurul nostru, să ne bucurăm de tot ce ne înconjoară, atâtea minunății date de Dumnezeu doar pentru noi. În trecerea noastră grăbită prin această lume uităm să ne bucurăm de acele lucruri „mărunte” care ne-ar putea face viața mult mai frumoasă.
Ne lamentăm, ne plângem mereu că ne lipsesc unele, suntem orbiți de ceea ce nu avem și nu vedem că defapt am primit atâtea daruri. Trebuie să mulțumim Tatălui Ceresc pentru ele. Să fim recunoscători și vom simți și aici pe pământ Raiul.
Suntem făcuți din bucurie și pentru a fi fericiți. Și suntem înconjurați de frumos.
„Dragostea toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.”
Dragostea, temelia vieții soților. Atunci când există dragoste, chiar şi departe de s-ar afla unul de
celălalt, siliţi fiind de împrejurări, se află aproape, pentru că
dragostea lui Hristos nu poate fi limitată prin distanțe. Însă atunci
când, Doamne fereşte, soţii nu au dragoste între ei, chiar de s-ar afla
aproape, în realitate, însă, se află departe anul de celălalt. De aceea
trebuie să se străduiască să păstreze dragostea în toată viata lor şi să
se jertfească unul pentru celălalt. Iar ce unește mai mult pe bărbat cu femeia? Recunoștința! joi, 8 ianuarie 2015
„Nu trebuie să-ţi deschizi inima ta niciodată
fără trebuinţă. Dintr-o mie, nu ştii de se va putea găsi măcar unul,
care ar fi în stare să păstreze taina ta. Şi când noi înşine nu o vom
putea păstra în sufletul nostru, cum putem nădăjdui că ea ar putea fi
păstrată de alţii?”
(Sfântul Serafim de Sarov, Viața, nevoințele și învățăturile
(Sfântul Serafim de Sarov, Viața, nevoințele și învățăturile
miercuri, 7 ianuarie 2015
În noul an toți sperăm într-o schimbare. Ne dorim o lume mai bună și o viață mai frumoasă.
TU ești primul care poate și care trebuie să facă schimbări.
Începe prin a gândi pozitiv. Fii optimist.
Evită conflictele de orice fel. Stai departe de bârfe, intrigi și răutăți.
Evită persoanele negative, egoiste și false.
Fă diferența între problemele reale și cele închipuite. Nu te mai văicări.
Pune capăt certurilor.
Fii onest, sincer și hotărât. Respectă-i pe ceilalți.
Caută bucurii în lucrurile mărunte.
Apreciază, fii blând, fii amabil.
Gândește-te întâi la alții.
Evită goana, agitația, stresul.
Visează, dar nu înceta să trăiești până la îndeplinirea unui vis.
Fii un exemplu bun, pe care ceilalți să își dorească să îl urmeze.
Înconjoară-te de oameni buni si sinceri.
Înlătură suspiciunea, și înlocuiește-o cu încrederea.
Învață ceva nou în fiecare zi.
Fii natural. Nu imita, nu copia, nu deveni altă persoană, care nu te reprezintă.
Mergi la Sfânta Biserică, în fiecare duminică și-n sărbătorile religioase, participând la sfintele slujbe.
Nu uita să faci milostenie cu săracii și cu oamenii nevoiași din puținul pe care-l ai și astfel îți vei face comoară în cer.
Amintește-ți Dumnezeu ne este Tatăl, El ne spune să ne iubim căci iubirea este viața. Așadar iubește și vei fi iubit.
Hranește-ți sufletul în fiecare zi!
Zâmbește, fii cald, bun, vesel și frumos!
Începe prin a gândi pozitiv. Fii optimist.
Evită conflictele de orice fel. Stai departe de bârfe, intrigi și răutăți.
Evită persoanele negative, egoiste și false.
Fă diferența între problemele reale și cele închipuite. Nu te mai văicări.
Pune capăt certurilor.
Fii onest, sincer și hotărât. Respectă-i pe ceilalți.
Caută bucurii în lucrurile mărunte.
Apreciază, fii blând, fii amabil.
Gândește-te întâi la alții.
Evită goana, agitația, stresul.
Visează, dar nu înceta să trăiești până la îndeplinirea unui vis.
Fii un exemplu bun, pe care ceilalți să își dorească să îl urmeze.
Înconjoară-te de oameni buni si sinceri.
Înlătură suspiciunea, și înlocuiește-o cu încrederea.
Învață ceva nou în fiecare zi.
Fii natural. Nu imita, nu copia, nu deveni altă persoană, care nu te reprezintă.
Mergi la Sfânta Biserică, în fiecare duminică și-n sărbătorile religioase, participând la sfintele slujbe.
Nu uita să faci milostenie cu săracii și cu oamenii nevoiași din puținul pe care-l ai și astfel îți vei face comoară în cer.
Amintește-ți Dumnezeu ne este Tatăl, El ne spune să ne iubim căci iubirea este viața. Așadar iubește și vei fi iubit.
Hranește-ți sufletul în fiecare zi!
Zâmbește, fii cald, bun, vesel și frumos!
Ascultați glasul lui Dumnezeu din voi - Conștiința care nu se lasă coruptă nici de bani, nici de laude, nici nu tace de frică. Ea este ochiul lui Dumnezeu din noi.
marți, 9 decembrie 2014
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






