vineri, 21 aprilie 2017

Asculta

Experienţele negative sunt motiv de îndreptare şi nu pricină a transformării tale într-o variantă mai rea. Durerea nu trebuie să te slăbească, ci să te facă mai bun. Suferinţa să îţi călească sufletul, să scoată din el ce este mai frumos, să-ţi îndulcească zâmbetul şi privirea să ţi-o încălzească.
Dezamăgirea te învaţă să rabzi, să ridici privirea şi să mergi mai departe, să lupţi cu iubire iar şi iar. În dragoste stă tăria de a te ridica ori de câte ori ai căzut. Nadejdea este biruinţa celor care ştiu ce înseamnă suferinţa. 

Ascultă-ţi sufletul, hrăneşte-l cu iubire şi poartă-l în lumină.

marți, 18 aprilie 2017

Române,


Fă binele, chiar dacă ei te vor resemnat;
Zideşte, chiar dacă totul în jurul tău este lăsat să se prăbuşească;
Iubeşte, chiar dacă ei seamănă vrajbă;
Respectă-ţi istoria, chiar dacă ei vor să te lepezi de ea;
Curăţeşte, chiar dacă ei murdăresc cu dispreţ;
Rămâi drept, chiar dacă ei vor să te doboare;
Păstrează-ţi tradiţiile, chiar dacă ei te îndoctrinează să le dispreţuieşti;
Rămâi unit cu fratele de lângă tine, chiar dacă ei încearcă să vă dezbine;
Credinţa ti-o păstrează, chiar dacă ei vor să o înlocuiască;
Ţine legea românească, chiar dacă ei luptă să ne înstrăineze de noi înşine;
Munceşte, chiar dacă ei îţi arată cum poţi să trăieşti şi fără muncă;
Fii lumină, chiar dacă ei vor să trăim în întuneric;
Fii demn, chiar dacă ei te ademenesc şi vor să le cazi pradă;
Păstrează adevărul, chiar dacă ei construiesc o lume căzută în minciună;

Şi ţine minte cuvintele Împăratului nostru:
“În lume necazuri veţi avea; dar îndrăzniţi! Eu am biruit lumea!”

Elibereaza-te

Răutatea ce o ţinem în suflet este mai rea ca otrava. Un suflet otrăvit este lipsit de viaţă, de lumină, de adevăr. Ne pierdem strălucirea când suntem mânioşi, iar ochii sunt tulburi.
Cine la rău răspunde cu bine nu are nici tulburări, nici mustrare de cuget. Iar viaţa-i este mai frumoasă. 

Poartă-ţi sufletul curat ca o mantie albă. Aşa vei dobândi pace şi dragoste.

joi, 13 aprilie 2017

„Căci jugul Meu este bun şi povara Mea este uşoară”

Mai uşoară este credinţa în Dumnezeu decât necredinţa.
Mai uşor este să fii milostiv decât lacom.
Mai uşor este să-ți iubești aproapele decât să porți vrajbă.
Mai uşoară este admiraţia decât invidia.
Mai uşor este să încurajezi decât să denigrezi.
Mai uşor este postul decât destrăbălarea.
Mai uşor este să fii altruist decât egoist sau avar.
Mai uşoară este calea dreptăţii decât calea nedreptăţii.

Căci cel ce urmează calea nedreptăţii, oricât s-ar răzbuna, nu este mulţumit, oricât ar urî, nu este fericit, oricât ar înşela, tot nu este împlinit, oricât ar fura, niciodată nu are de ajuns, oricât ar mânca, nu se satură. Oricâte ar dobândi pe pământ nu-i sunt de folos.